Coraz więcej rowerów miejskich na Śląsku

09.08.2017

Od przyszłego roku rowery miejskie pojawią się również w Zagłębiu
Rowerami miejskimi Nextbike można jeździć już po Katowicach, Gliwicach, Tychach i Pszczynie. W przyszłym roku rowery Nextbike wyjadą na ulice Sosnowca, a do przetargu na system rowerów miejskich szykuje się Jaworzno.

Drugim największym systemem na Śląsku jest Gliwicki Rower Miejski. Charakterystyczne niebiesko-czerwone rowery pojawiły się na ulicach Gliwic w marcu tego roku i od razu zdobyły popularność. W tym roku wypożyczono je już ponad 43 tysiące razy, w systemie w Gliwicach zarejestrowanych jest już ponad 6 tysięcy osób. „Gliwicki Rower Miejski doskonale uzupełnia system komunikacji w mieście” – mówi Tomasz Wojtkiewicz. – „Najpopularniejsza trasa wiedzie z Dworca na ulicę Akademicką, na kampus Politechniki Śląskiej i z powrotem. Użytkownicy chętnie jeżdżą też między Dworcem a placem Inwalidów Wojennych w centrum miasta.

Najchętniej w Gliwicach wypożyczano rowery w maju i czerwcu. Rekordowym dniem był jednak 31 marca. Rowery wypożyczono tego dnia 857 razy. Najpopularniejsze stacje Gliwickiego Roweru Miejskiego to właśnie Akademicka i Dworzec. Gliwicki Rower Miejski to 10 stacji i 100 rowerów.

Nextbike w regionie

W tym roku na Śląsku rowery Nextbike wypożyczono już ponad 128 tysięcy razy. W czterech systemach zarejestrowanych jest ponad 27 tysięcy użytkowników. Dodatkowo w systemach Nextbike w całej Polsce zarejestrowanych jest ponad 10 tysięcy mieszkańców konurbacji śląskiej. Wszyscy oni – podobnie jak użytkownicy Nextbike w innych miastach – mogą bez dodatkowej rejestracji korzystać z rowerów Nextbike w Polsce i na całym świecie. „To wyjątkowo wygodne rozwiązanie dla turystów i osób podróżujących służbowo” – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz. – „Na Śląsku dodatkowo sprawdza się w codziennej komunikacji. Mamy użytkowników, którzy dojeżdżają rowerem miejskim na dworzec w jednej miejscowości, a potem w innej jadą z dworca do pracy lub szkoły. Korzystają przy tym z dwóch systemów rowerowych, ale tylko jednego konta.

Wiosną 2018 roku zostanie uruchomiony system roweru miejskiego w Sosnowcu. Do dyspozycji mieszkańców będzie 9 stacji i 130 rowerów, które dostarczy Nextbike Polska. Do uruchomienia własnego systemu rowerów miejskich przygotowuje się też Jaworzno. W mieście mają być dostępne zarówno rowery tradycyjne, jak i elektryczne.