Gliwice zainaugurują sezon rowerów publicznych na Śląsku

27.02.2018

W czwartek, 1 marca, po zimowej przerwie zostanie uruchomiony Gliwicki Rower Miejski. Tym samym zainaugurowany zostanie sezon rowerów publicznych na Śląsku.

Rowery na dziesięciu stacjach pojawią się już wcześniej. Punktualnie o północy w nocy ze środy na czwartek system zostanie uruchomiony i będzie można wypożyczać rowery. „Zaczynamy, jak w ubiegłym sezonie, od 10 stacji i 100 rowerów. Już wkrótce dzięki decyzji miasta system będzie jednak rozbudowany i to aż o 50% – do 15 stacji i 150 rowerów” – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Gliwickiego Roweru Miejskiego.

Podczas przerwy w sezonie rowery przeszły szczegółowy przegląd, dokonano w nich też niezbędnych napraw. Każdy rower miał za sobą średnio kilkaset wypożyczeń. „Mieszkańcy Gliwic i osoby, które do miasta przyjeżdżają do pracy lub na uczelnię, przekonali się do tej formy transportu. To sukces Gliwic i Nextbike Polska” – mówi Tomasz Wojtkiewicz. „Wraz z rozwojem Gliwickiego Roweru Miejskiego i systemów Nextbike na Śląsku i w Zagłębiu, popularność komunikacji rowerowej w Metropolii będzie nadal rosła.

W tym sezonie z systemów Nextbike Polska będzie można również korzystać m.in. w Sosnowcu i w Częstochowie. Ze wszystkich systemów Nextbike można korzystać za pomocą jednego konta, co oznacza, że rowerem publicznym można w jednym mieście dojechać na dworzec lub do innego węzła komunikacyjnego, przesiąść się np. do pociągu, i w kolejnym mieście ponownie wypożyczyć rower, by dojechać do miejsca docelowego. Wszystko na tych samych zasadach, za pomocą jednej aplikacji i zazwyczaj zupełnie za darmo. Rowery miejskie podnoszą tym samym jakość komunikacji publicznej w metropoliach, wpływają na wzrost udziału ruchu rowerowego, a co za tym idzie zmniejszenie ruchu samochodowego i związanych z nim zanieczyszczeń.