Gliwicki Rower Miejski startuje w przyszłym tygodniu!

24.03.2017

We wtorek, 28 marca, wystartuje Gliwicki Rower Miejski. Do dyspozycji mieszkańców i turystów oddanych zostanie 100 rowerów zlokalizowanych w 10 stacjach. System obsługiwany będzie przez firmę Nextbike Polska, która zarządza podobnymi systemami w kilkunastu polskich miastach, m.in. w Katowicach, Opolu i Wrocławiu.

Znamy już lokalizacje stacji Gliwickiego Roweru Miejskiego: dworzec PKP (przy wejściu głównym), pl. Piłsudskiego (nieopodal pomnika), pl. Inwalidów Wojennych (blisko kiosku), ul. Kozielskia (róg ul. Góry Chełmskiej), skwer Dessau (przy fontannie), ul. Akademicka (róg ul. Bolesława Krzywoustego, blisko fontanny), ul. Żwirki i Wigury (przy pawilonach handlowych), ul. Sikornik (obok siłowni pod chmurką i Domu Pomocy Społecznej), os. Kopernika (ul. Gwiazdy Polarnej), ul. Poniatowskiego (nieopodal Domu Pamięci Żydów Górnośląskich). Każda ze stacji wyposażona będzie w 15 stojaków, do których można przypiąć rower, oraz w terminal z ekranem dotykowym.

„Lokalizacja poszczególnych stacji została tak pomyślana, by Gliwicki Rower Miejski mógł służyć mieszkańcom zarówno w codziennej komunikacji, jak i w celach rekreacyjnych. Korzystaliśmy tu z wiedzy i doświadczenia władz samorządowych i takich organizacji, jak Gliwicka Rada Rowerowa” – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. „Gliwice to miasto z barwną, wielokulturową historią, ale też miasto nowoczesne i prężnie się rozwijające. Ich wielkim atutem Gliwic są rekreacyjne tereny zielone – parki, skwery, miejsca odpoczynku i rodzinnych wycieczek.”

Aby korzystać z Gliwickiego Roweru Miejskiego w pierwszej kolejności wymagana będzie rejestracja na stronie internetowej gliwickirower.pl oraz dokonanie opłaty inicjalnej w wysokości minimum 10 zł. Po jej zaksięgowaniu będzie można już wypożyczać rowery. Konto użytkownika umożliwia wypożyczanie rowerów, tylko wtedy, gdy znajduje się na nim co najmniej 10 zł. W przypadku ewentualnego zamknięcia konta, opłata inicjalna podlega zwrotowi, jeśli wcześniej nie została wykorzystana na przejazdy.

Nextbike Polska przygotował specjalną aplikację na urządzenia mobilne, która umożliwia wypożyczenie m.in. poprzez skanowanie kodu QR. Użytkownicy nieposiadający smartfonów mogą skorzystać z dotykowych terminali znajdujących się na każdej stacji. Wystarczy wpisać swój numer telefonu, kod PIN i numer wybranego roweru.

W ramach cennika Gliwickiego Roweru Miejskiego pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia roweru będzie zawsze w pełni darmowe. Czas od 16 do 60 minuty wypożyczenia kosztuje 1 zł. Wypożyczenie do 2 godzin – 2 zł, do 3 godzin – 3 zł, a każda kolejna godzina – 4 zł.

Gliwicki Rower Miejski to system kompatybilny z innymi systemami firmy Nextbike w Polsce i na świecie. Jednorazowa rejestracja w systemie umożliwia korzystanie z floty przeszło 35 000 rowerów miejskich na całym świecie, m.in. w Niemczech, Austrii, na Cyprze, w Emiratach Arabskich i oczywiście w Polsce, m.in. w Katowicach, Opolu, Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu.