Pokochaliśmy GRM!

29.11.2017

Dobiega końca sezon rowerowy i czas na pierwsze podsumowania. Z całą pewnością można stwierdzić, że Gliwicki Rower Miejski, który w naszym mieście działa od marca, cieszy się ogromną popularnością. Od dnia uruchomienia systemu rowery wypożyczono ponad 60 tys. razy! Teraz jednoślady na trzy miesiące trafią do magazynu, a na gliwickie ulice powrócą 1 marca.

W gliwickim systemie zarejestrowało się ponad 6 700 osób, które wypożyczyły rowery ponad 60 tys. razy. Najczęściej jednośladami ulice i ścieżki rowerowe przemierzali mieszkańcy naszego miasta, ale nie tylko – co czwartego wypożyczenia dokonywali użytkownicy zarejestrowani w systemie w innych miastach, głównie w Katowicach. W sumie 1 600 miłośników rowerów spoza miasta wypożyczyło gliwicki rower 16 tys. razy.

Gliwiczanie pokochali rower miejski i bardzo chętnie z niego korzystają. Dzięki takiej alternatywnej, przyjaznej dla środowiska formie komunikacji, miasto staje się coraz bardziej ekologiczne. Mamy nadzieję, że kolejny sezon będzie równie udany – mówi Ewa Staszków z Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Każdy gliwicki rower ma za sobą średnio 600 wypożyczeń. Użytkownicy najchętniej jeździli w maju (12 192 wypożyczeń), ale najpopularniejszym dniem był piątek, 31 marca. Tego dnia dokonano aż 857 wypożyczeń, co oznacza, że rowery były użytkowane średnio co półtorej minuty! Przez cały sezon średni czas jazdy na Gliwickim Rowerze Miejskim wyniósł 21 minut i 39 sekund. Największą popularnością cieszyły się stacje przy dworcu PKP, ul. Akademickiej, placu Inwalidów Wojennych, skwerze Dessau oraz przy placu Piłsudskiego. Najchętniej przemierzaliśmy trasy: ul. Akademicka – dworzec, dworzec – plac Inwalidów Wojennych, dworzec – skwer Dessau.– Pierwszy sezon Gliwickiego Roweru Miejskiego zakończył się sukcesem. Charakterystyczne niebiesko-czerwone rowery zostały wypożyczone 60 tysięcy razy. To bardzo dobry wynik – podkreśla Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Gliwickiego Roweru Miejskiego.

Gliwicki Rower Miejski to drugi po katowickim City by bike system rowerowy na Śląsku. W tym roku Nextbike Polska przeprowadził również udane programy pilotażowe w Tychach i Pszczynie, w przyszłym roku rowery Nextbike będzie można wypożyczać w Sosnowcu. Ze wszystkich rowerów Nextbike na terenie całego kraju można korzystać za pomocą jednego konta w systemie, loginu, hasła oraz jednej aplikacji.

Śląsk i Zagłębie to idealne miejsce do rozwoju systemów rowerowych. Z każdym rokiem kolejne miasta dołączają do tego projektu. Użytkownicy chwalą sobie, że ze wszystkich rowerów Nextbike można korzystać za pomocą jednego konta w systemie, loginu, hasła, jednej aplikacji. To taki rowerowy „wspólny bilet” – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz. – W śląskich systemach Nextbike zarejestrowanych jest ponad 30 tysięcy użytkowników. Dodatkowo w systemach w całej Polsce zarejestrowanych 10 tysięcy mieszkańców konurbacji śląskiej – dodaje Wojtkiewicz.

Nowy sezon rowerowy w Gliwicach wystartuje 1 marca 2018r.