Wkrótce start Gliwickiego Roweru Miejskiego!

21.03.2017


Dwieście lat po tym, jak baron Karl Drais skonstruował swój prototyp roweru, Gliwice dołączą do miast, których mieszkańcy korzystają z samoobsługowych systemów rowerowych. Dzisiaj podpisano umowę, na mocy której Gliwicki Rower Miejski zostanie uruchomiony, a następnie obsługiwany w latach 2017-2019 przez firmę Nextbike Polska, największego i najbardziej doświadczonego operatora na krajowym rynku. Do dyspozycji gliwiczan będzie 10 stacji i 100 rowerów.

Umowa na okres trzech lat (obowiązująca do końca listopada 2019 roku) została dziś podpisana przez przedstawicieli Miasta i Tomasz Wojtkiewicza, prezesa Nextbike Polska S.A., czyli firmy odpowiedzialnej za zarządzanie rowerami w kilkunastu polskich miastach, m.in. w Warszawie (Veturilo), Łodzi, Lublinie, Wrocławiu, Białymstoku (BiKeR), Poznaniu czy Opolu.

Za sprawą podpisanej umowy, gliwiczanie skorzystają z sieci wypożyczalni, obejmującej 10 stacji oraz 100 rowerów. Żeby móc dokonywać wypożyczeń, niezbędna będzie wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem specjalnego serwisu internetowego. Zostanie on wkrótce uruchomiony – również w ramach umowy.

– Gliwice to już siedemnaste miasto w Polsce, a drugie na Śląsku, w którym uruchamiamy samoobsługowy system roweru publicznego. To dla nas duże wyzwanie, ponieważ dotychczas na Śląsku obsługiwaliśmy wyłącznie „City by bike” w Katowicach i teraz chcemy udowodnić, że ten region ma potencjał, by stać się jedną z najbardziej rowerowych części Polski – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike. – Chcemy także zwrócić uwagę na proekologiczny aspekt inwestycji. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, na 50 miast z najgorszym powietrzem w Unii Europejskiej, aż 33 znajduje się w Polsce. Taka sytuacja wymaga podjęcia zdecydowanych kroków, a wdrożenie rowerów miejskich może być właśnie jednym z nich – dodaje.

Wszystkie systemy, obsługiwane przez Nextbike Polska są kompatybilne. To znaczy, że użytkownik, który założy konto Gliwickiego Roweru Miejskiego będzie mógł bez dodatkowej rejestracji korzystać z wypożyczalni Nextbike w Polsce i na całym świecie (opłata według lokalnego taryfikatora).
Ta funkcjonalność obejmuje m.in. katowicki system „City by bike”, zarządzany przez Nextbike od przełomu kwietnia i maja 2015 roku. Od tego czasu 9 204 zarejestrowanych użytkowników sięgnęło po rowery 45 788 razy. W Katowicach do dyspozycji rowerzystów od sezonu 2017 będzie, co najmniej, 20 stacji i blisko 200 rowerów.
– Liczba osób, które w całym kraju korzystają z naszych rowerów dynamicznie zbliża się do miliona. W tej grupie już teraz jest blisko tysiąc mieszkańców Gliwic, którzy rejestrowali się w innych miastach. Cieszymy się, że już za kilka tygodni powitamy w tym gronie użytkowników Gliwickiego Roweru Miejskiego – mówi Tomasz Wojtkiewicz.